
Rostlinka


Půda

Péči o půdu, jakožto naše nejcennější bohatství, považujeme za samozřejmou a nutnou součást hospodaření. Svažitost pozemků a poměrně velký roční úhrn srážek, které čím dál častěji navíc přicházejí formou přívalových dešťů, vyžadují především ochranu před vodní erozí. Kromě povinného dodržování opatření týkajících se erozně ohrožených ploch provádíme ještě na vhodných místech výsadby mezí jako překážek v odtoku, velká pole rozdělujeme na dva i tři díly s odlišnými plodinami a používáme meziplodiny tak, aby minimum pozemků zůstalo přes zimu holých. Jedná se vlastně jen o ty pozdě sklízené, na kterých už by meziplodina vzhledem k termínu stejně nevyrostla.
Pěstování plodin

Další sled není pevně daný, a není to ani naším cílem. Po jeteli následuje ozimá pšenice nebo špalda a pak se střídají ozimé a jarní plodiny. Největší zastoupení má tritikale, žito, oves, jarní ječmen, pohanka, případně některé z jarních pluchatých pšenic, jako dvouzrnka a jednozrnka. V menší míře pak na polích rostou luskoobilní směsky a lupina. Zkoušíme pěstovat i meziplodiny na osivo, např. hořčici, svazenku či lničku. Množství jednotlivých ploch a jejich variabilita nás vede k tomu, že základní kostru osevního postupu každoročně přizpůsobujeme aktuální situaci, hlavně stavu jednotlivých polí z hlediska zaplevelení a celkové potřebě krmiv. Tržní plodiny jsou z tohoto pohledu spíše v pozadí, i když jejich význam může do budoucna narůstat.

Choroby, škůdce a plevele se snažíme držet v přiměřených mezích vhodným střídáním plodin, mechanickou regulací a podporou přirozené půdní úrodnosti a zdraví rostlin. Choroby a škůdci, snad kromě mandelinky, nejsou pro nás velkým problémem, ale některé plevele nás dokážou potrápit. V poslední době je to hlavně šťovík a na některých pozemcích pýr, z jednoletých pak třeba heřmánkovec. Zejména šťovík úspěšně odolává pokusům o mechanickou regulaci a dokáže se prosadit prakticky v jakékoli plodině. Nejdůležitější je pozorovat, co mu dělá dobře a co ne a podle toho se potom zařídit. Tak se dá udržet jeho rozšíření pod kontrolou.
Louky

Část ploch obhospodařujeme méně intenzivně a sklízíme většinou později na seno. Jsou to většinou ty sušší a druhově bohatší, pro které by intenzivnější péče a zejména hnojení znamenaly snížení biodiverzity. Mnoho bylin totiž při dodávání většího množství živin neobstojí v konkurenci s travami.
Mezi přírodní louky řadíme i 110 hektarů chřástalích luk, což jsou pozemky, na kterých hnízdí ohrožený pták chřástal polní. Aby mohl vyvést mladé, nesmí se tyto louky sekat dříve než 15. srpna a sklizená hmota se tedy nehodí ke krmení. Proto ji sušíme jako energetické seno nebo používáme jako surovinu pro kompost.
