Červená řepa a pastinák v kuchyni

V předjaří se již zásoby z loňské sklizně začínají tenčit, a tak se může hodit pár námětů na použití těch, které jsou stále ještě dostupné, a přitom mnohdy nepatří ke stálicím našich kuchyní. Jedná se například o červenou řepu a pastinák.

červená řepa

Červená řepa

Sladká bulva s výrazně červenou barvou, bohatá na antioxidanty a minerály.

Možné úpravy jen tak pro inspiraci:
- pečená na plechu spolu s brambory a další zeleninou dle sezóny
- saláty z čerstvé i vařené řepy
- dušená jako příloha k masu
- součást polévek s další zeleninou, případně masem

Recepty:

Boršč

150 g mrkve, 150 g celeru (nebo méně), 150 g červené řepy, 150 g brambor, 100 g cibule, 100 g hlávkového zelí, 60 g rajčatového protlaku, bobkový list, celý pepř, nové koření, celerová nať, libeček, sůl, 1000 ml silného vývaru

Mrkev a celer nakrájíme a osmahneme na oleji či másle. Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, bobkový list, celý pepř a nové koření a necháme trochu zesklovatět. Přidáme rajský protlak, krátce osmahneme, přidáme jemně nastrouhanou červenou řepu brambory na kostičky, zalijeme vývarem a osolíme. Po asi 10 min varu přidáme zelí nakrájené na jemné nudličky, celerovou nať a snítku libečku a vaříme do měkka. Na talíři přidáme kysanou smetanu.

V masové variantě je součástí boršče i vařené hovězí a/nebo vepřové maso, ze kterého byl připraven vývar na zalití.

Zdroj: anonym


Červená řepa se sýrem Lučina

1,2 – 1,4 kg červené řepy, rajský protlak 300 – 400 g, 2 středně velké cibule, 2-3 stroužky česneku na jednu bulvu řepy (počítáno podle velikosti řepy), slunečnicový nebo olivový olej, sůl, bílý mletý pepř, tymián, provensálské koření, 4 kusy sýra Lučina (a 100 g)

Řepu oloupeme, na hrubo nastrouháme. Cibuli nakrájíme hodně na drobno a zpěníme na oleji do růžova, přidáme řepu, trochu osolíme, opepříme, přidáme trochu provensálského koření a zvlášť ještě tymián a přibližně 10 minut vše promícháváme. Potom k nastrouhané řepě přidáme rajský protlak a prolisovaný česnek a vše dobře zamícháme a všechny ingredience společně prohřejeme, na závěr případně podle chuti dosolíme. Ve výsledku je chuť sladkokyselá, mírně slaná, ale zároveň kořeněná a s příchutí česneku, ale žádná chuť by neměla být dominantní. K jednotlivým porcím řepy přidáme na talíř vždy jednu „kostku“ sýru Lučina, který se konzumuje současně s řepou. Jde o vyzkoušenou kombinaci, balkánský sýr nebo kysaná smetana se dají také použít jako příloha k řepě, ale celek pak vyzní chuťově jinak.

Autorka: Líba Jozková


Červená řepa na másle po americku

600 g červené řepy, sůl, 4 lžíce másla, 1 cibule, lžíce citronové šťávy, lžíce krájené petrželky, mletý pepř

Červenou řepu uvaříme v osolené vodě a oloupeme. Nakrájíme na plátky a vhodíme na rozpálené máslo, přidáme jemně nakrájenou cibuli, opečeme, potom vlijeme citronovou šťávu, sůl, pepř, petrželku. Prohřejeme a podáváme jako přílohu k masu.

Obměna: Jindy se zamíchá do řepy lžíce hořčice, lžíce estragonového octa a lžíce čerstvého sekaného estragonu.

Zdroj: D. Lánská, M. Zemina – Od artyčoku po zelí


Krvavý bramborák

5 větších brambor, 1 větší červená řepa, 1 vejce, hladká mouka na zahuštění těsta, majoránka, sůl, česnek

Očištěnou řepu a brambory nastrouháme, smícháme s moukou, solí, majoránkou a utřeným česnekem. Do směsi přidáme vejce. Placky pečeme buď nasucho, nebo smažíme na malém množství oleje.

Zdroj: Kalendář Hnutí Duha


Salát ze syrové červené řepy

400 g červené řepy, 2-3 jablka, sťáva z citronu, 2 lžíce jogurtu, lžíce zakysané smetany, mletý pepř, sůl, 3 lžíce sekaných ořechů

Oloupanou červenou řepu jemně nastrouháme, jablka na hrubší nudličky. Pokapeme citronem, zalijeme směsí jogurtu a smetany, mírně osolíme. Promícháme a posypeme ořechy.

Zdroj: D. Lánská, M. Zemina – Od artyčoku po zelí


Salát z  červené řepy s křenem

Syrovou řepu oloupejte a nastrouhejte; přistrouhejte podle chuti křen, pokapejte citrónem, opepřete a osolte.

Zdroj: S. Skorňakov, J. Jeník, V. Větvička – Zelená kuchyně


Tatarský salát z červené řepy

Jednu červenou řepu nastrouhat, přidat sůl, citronovou šťávu, cukr a zakápnout olejem. Odležet do druhého dne a přidat dvě lžíce jogurtové tatarské omáčky.

Zdroj: anonym


Pomazánka z červené řepy a křenu

380 g červené řepy – nakrájet na kousky, uvařit, vodu ke konci nechat vyvařit, aby se nemusela zbytečně vylévat, 165 g slunečnicových semen – uvařit, 80 – 100 g čerstvého strouhaného křenu (podle chuti), 1 lžička soli (dle chuti), šťáva z půl citronu, 75 ml vinného nebo jablečného octa

Řepu, slunečnici a křen rozmixovat, přidat citronovou šťávu, ocet, osolit.
Sterilovat ve skleničkách 10 – 15 minut (podle velikosti skleniček).
Nebo rovnou spotřebovat.

Zdroj: Růžena Čížková


pastinák

Pastinák

Kořenová zelenina podobná petrželi, avšak mnohem mohutnější. Chuťově něco mezi petrželí, mrkví a celerem.

Možné úpravy jen tak pro inspiraci:
- do zeleninových polévek
- dušený v kombinaci s brambory či mrkví jako příloha masu
- pečený na plechu s brambory a další zeleninou
- syrový do salátů

Recepty:

Polévka s pastinákem

Stejný díl pastináku a brambor nakrájených na kousky povařte ve slané vodě s kousky póru a několika zrnky celého pepře. Změklou směs prolisujte (pepř odlovte), přidejte trochu másla a zalijte smetanou do jemné konzistence.

Zdroj: S. Skorňakov, J. Jeník, V. Větvička – Zelená kuchyně


Pastinákové smaženky s omáčkou z nivy

500 g pastináku, sůl, 4 zrnka pepře, 4 zrnka nového koření, bobkový list, špetka tymiánu, 2 vejce, 2 lžíce polohrubé mouky, 2 lžíce strouhaného sýra, špetka koření Gurmán nebo kari, mouka na obalení, tuk na smažení

Omáčka: šálek zakysané smetany (nebo polovina smetany a polovina jogurtu), lžíce krájené pažitky, 1 stroužek česneku, mletý pepř, 100 g strouhané nivy

Očištěný pastinák nakrájíme a uvaříme v osolené vodě s kořením. Měkký dáme okapat a rozmělníme vidličkou. Přidáme vejce, mouku, sýr, koření, podle chuti přisolíme. Je-li směs řídká, přidáme trochu mouky. Tvarujeme malé ploché karbanátky, obalíme v hladké mouce a usmažíme. K tomu podáváme omáčku z nivy a vařené brambory.

Smetanu spojíme s pažitkou, lisovaným česnekem a strouhanou nivou. Ochutíme mletým černým pepřem, podle chuti přisolíme.

Zdroj: D. Lánská, M. Zemina – Od artyčoku po zelí


Pastinákové placky

500 g pastináku, 250 g mrkve, 250 g brambor, svazek petrželky, 2 vejce, 3-4 lžíce polohrubé mouky (nejlépe celozrnné), 2 lžičky soli, lžička medu, ½ lžičky fenyklu, ½ lžičky mletého koriandru, lžíce sezamových semínek, 2 lžíce loupaných semen slunečnice, ½ lžičky kmínu, mouka, tuk na smažení

Očištěný pastinák, mrkev a oloupané brambory jemně nastrouháme. Přidáme nakrájenou petrželku, vejce, mouku, sůl, med, koření a semínka, vše dobře promícháme, aby vzniklo řidší těsto, které ale drží tvar. Pomoučenýma rukama formujeme placky asi 2 cm vysoké a 8 cm široké. Pečeme je na rozehřátém oleji po obou stranách do zlatova. Podáváme je k dušenému špenátu nebo mangoldu.

Zdroj: D. Lánská, M. Zemina – Od artyčoku po zelí


Pastináková kaše

Nakrájejte na drobné kousky pastinák, celer, kedlubnu, přidejte drobně nakrájenou cibulku, hrášek a petrželovou nať a směs poduste s trochou vody. Zasypte moukou a dovařte s hovězím vývarem, osolte a zavařte s malým množstvím rýže.

Zdroj: S. Skorňakov, J. Jeník, V. Větvička – Zelená kuchyně


Salát z pastináku a mrkve s ořechy

6 mrkví, 1-2 větší pastináky, šťáva z ½ citronu, špetka soli, špetka cukru, lžíce oleje, 50 g jader vlašských ořechů nebo mandlí, popř. 2 lžíce opražených semen sezamu, (lžička oleje)

Jemně nastrouhanou mrkev a pastinák promícháme s cukrem, solí, olejem a citronovou šťávou. Posypeme sekanými ořechy nebo mandlemi či opraženým sezamovým semínkem.

Zdroj: D. Lánská, M. Zemina – Od artyčoku po zelí




březen 2017