O farmářské dobroty byl zájem
Vladimír Vácha
Dobroty jedné z největších jihočeských ekologicky hospodařících farem Bemagro v Novohradských horách přilákaly na farmářský den do Meziříčí u Malont o víkendu stovky rodin s dětmi. Kromě hlavně mléčných lahůdek, které zdejší farma vyrábí, si ale mohli lidé pochutnat i na dobrotách dalších farmářů z jihu Čech.
„Farmářské slavnosti s tak pestrým programem pořádáme díky podpoře ministerstva zemědělství poprvé. Několik let však už děláme den Bemagra, ale za menší účastí lidí, než se jich sjelo letos. Ukazujeme hlavně, co na polích pěstujeme a jak chováme skot, ale i ovce či kozy. Návštěvníci mají možnost ochutnat naše sýry, tvarohy, jogurty, ale i pomazánky. Určitě je zaujme, že je na trh dodáváme ve skleněných vratných obalech, což je nejen lepší z ekologického hlediska, ale i pro kvalitu dodávaného mléka, neboť je důležité, v čem je uloženo" pochlubil se Právu předseda představenstva Bemagra Miloslav Knížek mléčnými produkty. A že chutnají, potvrzoval i sobotní zájem u pultů, kde se nabízely nejen k ochutnání, ale i ke koupi.
„Tvaroh i jogurty jsou vynikající, ale chutnaly mi i sýry. Máme tu na návštěvě kamaráda z Bavorska a ten se mi pokaždé chlubí, jaké lahůdky vyrábějí jejich sedláci, tak jsem ho sem vzal. Doslova kulil oči a poté, co ochutnal několik sýrů, se jen mlsně oblizoval," smál se Jiří Kamlach, který přijel s rodinou i se zmíněným kamarádem Heinrichem Voglem z Českého Krumlova.
„Samozřejmě že nás tak velký zájem lidí těší, navíc když jim naše výrobky chutnají. Rádi bychom je nabídli i do dalších regionů, zatím na to ale nejsme plně připraveni. Nová mlékárna, kterou jsme dokončili, se rozjíždí a naše obchodní buňka si musí na nový systém zvyknout, aby to klapalo a byli jsme ve správný okamžik na správném místě. Až to budeme umět, vyrazíme do Prahy, kde zájem je," hodnotí střízlivě možnosti jedné z největších jihočeských farem Knížek.
Dodal, že návštěvníci farmářského dne se také dozvěděli o tom, proč hospodařit ekologicky, jak kompostovat a co pro zdejší farmáře znamená půda, třeba před stánkem jednoho z kravínů. Tam se zastavovali hlavně rodiče s dětmi, protože ty chtěly vidět především telátka, která na farmě vyrůstají ve skupinách.
Děti pak většinou rozesmála poznámka o mechanických či automatických drbadlech, která jsou pro krávy nezbytná, a samozřejmě je hned chtěly vidět.
„Byl to nádherně strávený den. Počasí se vydařilo, a zatímco děti využily možnost si zasoutěžit, my s manželem jsme si užili posezení při příjemné country muzice," pochvalovala si Monika Petrů z Vysočiny.
Právo / 26. 8. 2016