Podzimní preparáty v babím létě


18. 10. 2017

Půl roku uplynulo a nastal čas připravit další várku preparátů, abychom měli na jaře co vykopávat a aplikovat na půdu. Tentokrát nám všechno hrálo do karet. Tajemnou ranní mlhu brzy rozpustilo sluníčko a zároveň s ním se objevilo přes třicet studentů waldorfského lycea, kteří se vydali až z Prahy, aby se seznámili s biodynamickým zemědělstvím a také přiložili ruku k dílu. Mnozí, patrně většina, také poprvé přiložila ruku ke kravskému lejnu, ale nutno říct, že přistoupili k zadanému úkolu zodpovědně a nijak se neošívali. I pro našeho pana ředitele Martina to bylo poprvé, ani on se však neošíval, humor ho neopouštěl a plnil jeden roh za druhým.

Těžko říct, co se komu při tom honilo hlavou. Tajemství biodynamických preparátů se člověku neodhalí za jedno dopoledne. Kdo k nim však přistupuje s otevřenou myslí, ten se k určité míře porozumění dříve či později dopracuje.

No a protože se všichni tak činili, bylo do oběda hotovo. Na hladové pracanty už čekal kotel guláše pro masožrouty nebo zeleninové polévky pro vegetariány. Krásné počasí naštěstí umožnilo stolovat venku a strávit tak možná jeden z posledních pěkných dní tohoto roku pěkně na vzduchu. Po obědě jsme se se studenty rozloučili a zbývalo už jen preparáty uložit do země a završit tak další cyklus v koloběhu života.