Bramborová ochutnávka


10. 11. 2015

Není brambora jako brambora. A kdo ze spolupracovníků se o tom chtěl přesvědčit, měl příležitost zúčastnit se naší ochutnávky, kterou jsme pořádali již poněkolikáté ve spolupráci s panem docentem Divišem z Jihočeské univerzity. Připraveno bylo dvanáct vzorků několika odrůd pocházejících z různých způsobů pěstování. Ve hře byli i naši „koně“ a měla to být „fair play“, tudíž jsme učinili důkladná bezpečnostní opatření pro zachování anonymity vzorků. Byly vybrány dvě osoby známé svou děravou pamětí, které vzorky den předem očíslovaly, uložily do stejně vypadajících sáčků a seznam uložily do trezoru. Ráno před degustací už nevěděl nikdo nic.

Od ranního kuropění bděla nad správným vařením brambor naše spolupracovnice Maruška, za což jí patří velký dík. V hrncích s visačkami to lehce probublávalo a dílnou se linula povědomá vůně brambor na loupačku. Pak se všichni usadili kolem stolu s kouřícími hromádkami, po úvodních slovech se rozdaly záznamové archy a koštování začalo.

Mohli jsme na to jít vědecky a hodnotit barvu, konzistenci, moučnatost, strukturu a kdoví co ještě, ale kritérium bylo tentokrát jednoduché: chutná – nechutná. A že nechutnají stejně a každému navíc ještě jinak, bylo zřejmé z reakcí stolovníků hned po prvních soustech. Někdo měl jasno hned, jiný s přidělením pořadí váhal, další zas postrádali kus flákoty nebo alespoň sůl.

Nakonec však bylo pořadí přiděleno a původ vzorků odtajněn. Naše trojka Red Anna, Magda a Adéla se tentokrát k překvapení i zklamání některých umístily uprostřed žebříčku, ale to neznamená, že nechutnaly. Jen se našla Red Anna a dvě Adély, které se těšily ještě větší oblibě, a objevem roku se stala odrůda Zuza, která sice nezvítězila, ale některé hodnotitele nadchla natolik, že se dost možná příští rok objeví na záhumencích v Malontech a okolí. A jaké odrůdy vysadí Bemagro? Zůstane věrné svým třem stálicím, nebo také začne pošilhávat po jiných? Nechme se překvapit.