Školáci v Bemagru a jiná setkání na poli


19. 5. - 5. 6. 2014

V druhé polovině května a na začátku června bylo v Bemagru dost živo. Nepřehlédnutelné byly zejména třídy dětí školou povinných, ale po jednom k nám zavítalo i několik spřátelených osob a osůbek. Někteří se na nás přijeli podívat poprvé, jiní poněkolikáté a další tu už byli v podstatě doma. Pořádat exkurze a zvát staré známé by nebylo nic tak neobvyklého. Tato setkání se však jednou věcí přeci jen vymykala: Všichni zúčastnění přijeli také pracovat, a valná většina z nich dokonce dobrovolně!

Nejdelší čas u nás strávila devátá třída Waldorfské školy z Českých Budějovic, a to téměř dva týdny. Za tu dobu poznali deváťáci různorodé činnosti při práci v zeleninové zahradě, přípravě preparátů, na Selském dvoře, v kravíně i u Martiny v Hodonicích. Venku zakusili sluneční úpal i poprchávání a zeboucí prsty. Uvnitř pak sice stálejší klima, zato však spojené specifickým pachem zvířat a jejich výkalů. Pro nás byl jejich pobyt vítanou pomocí a pro většinu z nich snad dobrou životní zkušeností, kterou dříve či později ocení. My jsme zase ocenili jejich divadelní ztvárnění Jirotkova Saturnina, které pro nás v místní restauraci uvedli jako předpremiéru, než s ním vyrazí na prkna Jihočeského divadla.

Na kratší exkurzi k nám přijeli i waldorfští druháci a čtvrťáci. Paradoxní je, že ačkoli zrovna u nich se se zapojením do pracovních činností nepočítalo, mnozí z nich by možnost vytrhávat plevel brali spíše jako odměnu. Všudypřítomný porost kvetoucího penízku rolního a sem tam nějaké té kokošky je vůbec nenechával chladnými a protože jsme je nechtěli zklamat, tak si každý směl několik rostlin také vytrhnout.

Ze základní školy ve Školní ulici v Kaplici k nám přijely strávit den dvě třídy. Napřed devítka s převahou dívek a poté šesťáci, kde byli ve velké početní přesile naopak kluci. Prohlédli si zvířata v kravíně a na Selském dvoře, vyslechli něco o pěstování rostlin a pak už se vrhli do práce. Devátá třída zbavila kamene jednu pastvinu a dvacet čtyři energických šesťáků se s motykami a plečkami vypravilo na zeleninovou zahradu. Podobali se při tom malému tsunami a pedagogický dozor i pracovnice Malé rostlinky sledovali ten živel s lehkými obavami ve tváři. Učitelé však ví, jak pubertální energii usměrnit žádoucím směrem a tak když se vlna pomalu přelila zahradou, odnesl to hlavně plevel. Oběd sestávající z chleba, pomazánek a něčeho sladkého na zub šel na odbyt a kdo chtěl, mohl si domů odvézt i láhev čerstvého mléka.
No a ti ostatní? Pro Gabču, Báru a jejich houf dětí to byl takový malý rodinný výlet, David při pletí salátu stíhal hlubokomyslně konverzovat s Evou a Kamilou a Míla měl zase jednou pocit, že na světě je prostě krásně!