Biodynamický den s Uli Johannesem Königem


30. 4. 2014

V den, kdy se po celé republice chystaly vatry a zdobily májky na večerní pálení čarodějnic, Bemagro žilo jinou událostí, a to návštěvou vzácného hosta, pana Uli Johannese Königa, který vede výzkumný ústav pro biodynamické zemědělství v německém Darmstadtu a sám se více než čtvrt století věnuje zejména problematice preparátů. Je to tedy odborník na slovo vzatý a velmi si vážíme jeho nabídky uspořádat v Bemagru seminář a poskytnout konzultaci k výrobě, uchovávání, aplikaci a působení preparátů, tedy k oblastem, kolem kterých se to otazníky vždy jen hemží.

Dopoledního semináře o hlavních principech a myšlenkách biodynamiky se zúčastnili zájemci z řad pracovníků Bemagra a hosté z blízkých i vzdálenějších končin. I přes obtížnost tématu byl výklad podán přístupnou a srozumitelnou formou a kdo nevládl němčinou, mohl se spolehnout na výborný překlad naší kolegyně Martiny. Snad si tedy každý z účastníků pro sebe něco odnesl, ať už byl v biodynamice jakkoli pokročilý.

Po obědě následovala praktická ukázka míchání roháčku, a zatímco pracovnice Malé rostlinky sbíraly pampelišky v lukách za vesnicí, abychom měli dostatečné množství kvalitních bylin na další sezónu, hodnotila se kvalita letošních preparátů a jejich uložení. Nedopadly špatně, naše odbornice přes preparáty Jarka se už ale stejně těší na nový skládek s obrovskou truhlicí, který je dokončován v Meziříčí. Vše bylo proloženo mnoha otázkami, na které pan König trpělivě odpovídal celé odpoledne a těm nejotrlejším z nás (Mílovi a Martině) pak ještě i dlouho do noci. My ostatní jsme jen žasli nad jeho energií. Po náročném programu předchozího dne, dlouhé cestě a společném povídání, které se také protáhlo do pozdních nočních hodin, vypadal stále svěže a plný elánu. Bude to asi z těch preparátů.

Setkání jako tato jsou pro nás cenná, protože nás povzbuzují k prohlubování svých znalostí a chápání různých aspektů naší práce a života v Bemagru. Doufáme, že se panu Königovi u nás líbilo a že se k nám v budoucnu ještě vrátí.